A PET bottle grinding machine is an industrial equipment used to grind and process PET (polyethylene terephthalate) bottles into small units or granules for recycling. ShredMAXX manufactures and supply PET bottle grinding machines. We made it with a good speed of rotating blades, powerful grinding chambers, and durable motors to definitely break down plastic bottles into equal flakes.
These machines work on water bottles, soft drink bottles, and other PET containers. The grinding process cut down the dimensions of the bottles, making them accessible to transport, store, and reuse in manufacturing new plastic products.
ShredMAXX deliver high performance PET bottle grinding machines designed and made for efficient plastic recycling and waste management. These machines help industries convert plastic waste into valuable raw material while encouraging environmentally responsible recycling practices.
Features:
Safe and user-friendly
Effective operation
Low maintenance
Easy to use and consumer-friendly
Advantages:
Premium built quality
Customization available
Heavy-duty shredders
Reliable customer support
Applications:
Recycling Sectors
PET waste management
Packaging industry
Manufacturing Plants
Specification:
| Specification | Details |
|---|---|
| Machine Type | PET Bottle Grinding Machine |
| Material Processed | PET bottles, plastic containers, industrial PET scraps |
| Feed Size | 50 – 300 mm (depending on model) |
| Output Size | 2 – 10 mm granules |
| Grinding Capacity | 50 – 500 kg per hour |
| Motor Power | 3 HP – 15 HP Heavy Duty Motor |
| Power Supply | Single Phase / Three Phase |
| Blade Material | Hardened Alloy Steel Blades |
| Machine Body | Heavy Duty Steel Construction |
| Duty Cycle | Continuous Industrial Operation |
| Safety Features | Emergency Stop, Overload Protection, Safety Guards |
| Noise Level | <75 dB (depending on model) |
| Applications | PET bottle recycling, plastic mouldings, extrusion, packaging, industrial waste processing |
FAQ's
Can a PET bottle grinding machine work on which type of bottle?
In which sector PET bottle grinding machine work?
Is it appropriate for continuous industrial operation?
Yes, PET bottle grinding machines are high-duty and designed and manufactured for continuous operation, making sure high productivity and efficiency.
